Demirköy Belediyesinden Çevre Koruma Etkinlikleri Yapıldı

2018 yılın Ağustos ayından itibaren Demirköy belediyesi tarafından Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü ENI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında uygulanmakta olan BSB139 sayılı ve ‘MARENA - Deniz ve Nehir Atıkların Giderilmesinde Yeni Yaklaşım' isimli proje kapsamında Demirköy Beleidye Başkanlığı tarafından ilçede su kirliliği ve doğanın korunması korunu çalışmalar yürütmektedir.

Bu çalışmalar kapsamında 27 ve 28 Ağustos 2019 tarihlerinde iki ayrı grup olmak üzere toplam 30 çocuk Demirköy ilçesinde Çevre Koruma Etkinliklerine dahil edildiler.

Etkinlikler esnasında İğneada Longoz Ormanları Milli parklar Müdürlüğün Zirateçi merkezinde çocuklara milli parkında yer alan doğal varlıkların tanıtımı, Trakya Üniversitesinde Prof. Dr. Emel GÖNENÇ GÜLER tarafından çevre kirliliği nidir, atıklarımızı nasıl azaltabiliriz, tehlikeli atıklar, çevre sorunları gibi konularda bilgi sunuldu.

Bununla birlikte MARLENA projesi kapsamında yayınlanmış olan ve çevre ve özellikle su kirliliğin azaltılmasına yönelik çocuk ve yetişkinlere pratik bilgiler sunan ‘Sorumlu Bir Vatandaş Olmak’ kitapçığı dağıtıldı.

Etkinliklerde çocuklara online bilgi paylaşabilecekleri çevre platformu – Marlena online platformu hakkınd abilgi sunuldu.

Demirköy belediye başkanı Recep GüN etkinliklerin açılış konuşmalarında bölgenin biyoçeşitliliğin önemine ve belediyece proje kapsamında çevrenin korunmasına ve toplumun özellikle de gençlerin doğaya daha duyarlı olmaları konusund ayapmakta oldukları çalışmaları açıkladılar.

Bu çalışmalar kapsamında ilçe merkezinde bulunan dere yatağın temizlenmesi ve güzel bir rekreasyon alanına dönüştürülmesi çalışmaların devam ettiğini belirtti. Yapım işlerin toplan tutarı yaklaşık 144.000 EUR’dur.

Doğa etkinlikleri kapsamında çocuklar eğlenceli Sıfır Atık / geri dönüşüm atölye çalışmalarında bulunup, Erikli gölü ve Karadenizin İğneada sahilinde çöp toplama faaliyetini gerçekleştirdiler.

Etkinliğin sonunda her bir çocuk Doğaya göstermiş olduğu duyarlığından dolayı Teşekkür ve katılım belgesini almış oldu.

Belediye’nin Avrupa Birliği destekli projesi gelecek sene Ağustos ayında sona erecektir. Bu süre içerisinde proje kapsamında Eylül ayında yerel paydaşlara yönelik Atıkların Yönetiminde iyi uygulamaların tanıtımını amaçlayan konferansın yapılması planlanmıştır. Ayrıca, Milli park ve Kırklareli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü temsilcilerin katılımıyla Ukrayna’da İyi uygulamaların paylaşımı konulu Çalıştaya katılım sağlanması öngörülmüştür